Terzi Mankeni Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Terzi Mankeni Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mağazada, vitrin de ya da dikiş kursunda kullanmak istediğiniz terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenler klavuzumuza göz atabilirsiniz.

Dikiş dikmeye ilk başladığınızda kendinize defalarca şu soruyu sorasınız – Bir terzi mankeni almam gerekiyor mu ve öyleyse hangisini seçmek daha iyi? Bu konuya çok sorumlu bir şekilde yaklaştık, bu ürünler için piyasada bulunan tüm teklifleri inceledik, ana avantajları özetledik ve deneyimli terzilerin görüşlerini öğrendik.

Akabinde hem elbise dikmek için ayarlanabilir manken hem de yumuşak sabit mankenlerle çalışmak zorunda kaldık. Ve farklı mankenlerle çalışma konusunda kendi fikrimizi geliştirdik. Bugün size bir terzinin mankenini nasıl seçeceğinizi ve satın alacağınızı, hangi türlerin olduğunu, her biriyle çalışmanın özelliklerini açıklayacağım ve hangi mankene ihtiyacınız olduğuna ve ihtiyacınız olup olmadığına kendiniz karar vereceksiniz.

Terzi Mankeni Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu makale terzi veya terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında olacak. Bu nedenle plastik bir vitrin mankeni almayı düşünüyorsanız, yanlış yere geldiniz. Ayrıca burada kendi başınıza kartonpiyer manken yapma yöntemini ele almayacağım, çünkü bu yöntemi beceriksiz buluyorum ve profesyonel olarak dikecek olanlar için bu manken elde etme yöntemi üzerinde durmamak daha iyi. Hepsi ücretsiz olmasına rağmen. Kullanıcıların beğenisine sunulan mankenler arasından giysi koleksiyonunuza uygun olanını seçebilirsiniz.

Terzi Mankeni Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Terzi Mankeni Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vitrin mankeni olarak kullanabileceğiniz mankenler, mağazanızın dekorasyonuna büyük etki yapabilir. Özel tasarım giysilerinizin kollarının doğru oturması için kollu prova mankeni tercih etmeniz uygun olabilir. Mankeni fiyatları ve özelliklerini karşılaştırarak en uygununu seçebilirsiniz. Özel tasarım giysileriniz için uygun mankeni seçerken, giysilerinizin özelliklerini dikkate almanız önemlidir. Prova mankeni çeşitleri arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanını seçerek daha doğru ölçümler alabilirsiniz.

İpucu 1. Terzi Mankeni Çeşitleri

Terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında terzi mankeni çeşitleri gelmekte. Çünkü hangi modeli almanız gerekecek önce onu tanıyalım. Başlamak için, hangi tür mankenle çalışmanın sizin için en uygun olacağına karar verelim. Bunu yapmak için mağazalarda ne tür dikiş mankenleri olduğunu bilmeniz gerekir.

Giysi Dikmek için Ayarlanabilir Terzi Mankenleri

Görünüşe göre, bireysel ölçümlere göre sipariş vermek isteyenler için, bu tür bir manken aynı anda birkaç kopya satın almaktan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Yine de olur! Ne de olsa, minyatür 42’den 52’ye kadar aynı anda altı beden alabiliyor. Tüm sır, mankeni istenen boyutlara itmenizi sağlayan özel bir dahili cihazda. Tercih edilebilir mankenler arasından, özel tasarım giysileriniz için uygun olanını seçmeniz önemlidir.

Manken almayı düşündüğümde öncelikle bu modele dikkat ediniz. Ancak tavsiye için deneyimli terzilere başvurduğumuzda, iki görüş aldık – bazıları geri çekilebilir yani ayarlanabilir bir manken satın almasını tavsiye etti, diğerleri ise klasik tek beden manken modeline yöneldi. Sonuç olarak ayarlanabilir bir manken almaya karar verdik ve şimdi size ondan ne olduğunu anlatacağım.

Giysi Dikmek İçin Ayarlanabilir Terzi Mankenlerinin Artıları Ve Eksileri

Terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ki ilk model ayarlanabilir mankenin artıları. Artılarla başlayalım, çünkü aslında bu tür bir mankeni onlar için seçmiştim.

Profesyoneller

 1. Ayarlanabilir dikiş mankeni altısı bir arada olması açısından gerçekten çok kullanışlıdır. Farklı boyutlarda birçok müşteriniz varsa ve mankenimin üzerine herhangi bir boyutta bir şey koyabilir ve bireysel ölçülere göre ayarlayabilirsiniz.
 2. Bu manken, müşterinin figürünün orantısız olduğu durumlarda vazgeçilmezdir ve üzerinde herhangi bir beden ile bir model yeniden yaratmak mümkündür. Örneğin, büyük göğüsler ve dar kalçalar ya da tam tersi.
 3. Ayarlanabilir manken, figürün genişliğini ayarlayabilme özelliğine ek olarak, yükseklik ayarlayıcı işlevine sahiptir. Uzun bir elbiseyi müşterinin boyuna göre yere kadar kısaltmanız gerektiğinde bu çok faydalı bir şeydir.
 4. Tipik olarak, ayarlanabilir mankenler, kumaşı üzerine herhangi bir pozisyonda sabitlemenizi sağlayan, yumuşacık bir yüzeye sahip bir kumaş örtü ile kaplanır.
 5. Ayarlanabilen mankenin yapısını anlamak zor olmaz, tasarımı o kadar basit ki bir çocuk bile anlayabilir.
 6. Ayarlanabilir terzi mankenlerin içinde boş bir boşluk olduğu için ağırlıkları oldukça küçüktür. Hafifliği, onu bir yerden bir yere kolayca taşımanıza olanak tanır. Ayrıca üstten bir elbise giydirmek isterseniz kolayca kaldırılabilir.
 7. Ayarlanabilir terzi mankeni genellikle çok kullanışlı olan bir standla birlikte gelir. Yüzeyde sıkıca durur ve metal bir tabana güvenli bir şekilde sabitlenir.
 8. Özel tasarım giysileriniz için arasından ihtiyaçlarınıza en uygun mankeni seçerek daha doğru ölçüler alabilirsiniz.
 9. Özel tasarım giysilerin prova işlemleri için terziler ve tasarımcılar tarafından özellikle terzi prova mankeni olarak kullanılan modeller tercih edilir.

Eksiler

Ayarlanabilir bir dikiş mankeni satın alarak ürünleri denemek için mükemmel bedeninizi bulacağınızı düşünüyorsanız, o zaman maalesef durum böyle değil. Genişletilebilir mankeni kullanırken bazı zorluklarla karşılaşmaya hazırlıklı olun ve daha sonra uyarılmadığınızı söylemeyin.

 1. Ayarlanabilir terzi mankenlerinin dikiş için fiyatı 6 Bin TL ve üzerinde başlıyor, bunun oldukça pahalı bir manken türü olduğunu kabul etmelisiniz.
 2. Anlaşıldığı üzere, ana artısı – ayarlanabilir tasarım, eksi olduğu ortaya çıktı. Regülatörlerin sürekli bükülmesinden başlangıçtaki kadar sorunsuz çalışmaya başladılar ve mankeni istenen boyuta ayarlamak çok çaba gerektirdi.
 3. Büyük boyutlar ayarlanırken, kayan mankenin figüründe fotoğraflarda çok çirkin görünen delikler oluşuyor. Hiçbir şey bu yarıkları kapatamaz ve böyle bir manken üzerinde derin bir yaka ile büyük beden bir elbisenin güzel bir fotoğrafını çekmek mümkün değildir.
 4. Ayarlanabilir mankenin kılıf değiştirme özelliği yoktur. Ve mankenle çalışma sürecinde, tabanda çok hızlı bir şekilde sıyrıklar belirir. Ayrıca, başlangıçta ayarlanabilir mankenler, kural olarak, gri veya bej gibi sıkıcı bir renge sahiptir. Açık renk, kılıf değiştirme imkanı yoksa almak mantıksız, bu yüzden tek renkle yetinmek gerekiyor.
 5. Ayarlanabilir mankenler çok güvenilir değildir, tasarımları ağır iş yüklerine dayanamaz ve ne yazık ki çoğu zaman kırılmaya eğilimlidirler. Şehrinizde bu kadar spesifik ürünleri kim tamir eder bilmiyorum, bu nedenle üniteniz bozulursa usta bulmak oldukça sorunlu olacaktır. Sürgülü mankenin arızalı parçalarını değiştirmekten bahsetmiyorum. Büyük olasılıkla, bu tür yedek parçaları internet üzerinden aramanız gerekecektir.
 6. Genişletilebilir mankenler sağlam bir tabana sahiptir, bu nedenle içlerine iğne batırmak için tasarlanmamıştır ve eğer bir maket yöntemi yapmayı planlıyorsanız, o zaman bu manken modeli size kesinlikle uymayacaktır.
 7. Ayrılırken, manken figürünün parametreleri büyük ölçüde bozulur. Rakamlardaki farklılıklar sadece hacimlerdeki değişimde değil: Og, O, O, aynı zamanda b’de, göğsün dönüşü ve denge işaretleri – Dts, Dpt, Shs, Shs, Shg, vb.
 8. Herhangi bir figürün duruşunda, göğsünün dönüşünde farklılıklar vardır. Bu nedenle ayarlanabilir manken, bireysel bir figürün parametrelerine yaklaşamaz.

Giysi Dikmek İçin Sabit Terzi Mankenleri

Terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ki diğer modelimiz sabit terzi mankenleri. Atölyede ve eğitim dönemimde kaymayan mankenler gibi bu tür mankenlerle çalışmışsınızdır. Bunlar sabit boyutlara sahip, ölçüleri belli bir 38, 40, 42, 44 ya da 50 bedene karşılık gelen mankenler. Yumuşak tabanlı ve sağlam tabanlı mankenler olarak ikiye ayrılırlar.

Yumuşak tabanlı sabit mankenler klasik mankenlerdir. Genellikle şirket, her bir tipi belirli bir müşteri için kullanmak amacıyla seri üretim için birkaç manken satın alır. Dikim işlemlerinin daha doğru ve hızlı yapılabilmesi için uygun ölçüde tercih edilebilir mankenler kullanılabilir.

Sabit Beden Dikiş Terzi Mankenlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Atölyeler ve birçok profesyonel terzi neden bu tür terzi mankeni modellerini tercih ediyor, çünkü maliyetli ve zahmetli değil mi? Şimdi bu modelin artılarına ve eksilerine bakalım.

Avantajlar

 1. İlk bakışta göründüğü kadar pahalı değil, çünkü dikiş için sabit bir mankenin fiyatı 2 Bin TL ile başlıyor ve kullanılmış bir manken ararsanız, size binden daha ucuza mal olabilir. Bu sizi şimdiden mutlu ediyor, değil mi?
 2. Ayarlanmasına ve ayarlanmasına gerek yoktur, kesinlikle GOST’a göre hesaplanan standart boyutlarla birlikte gelir. Ve eğer siz veya müşteriniz standart ölçülerde bir figüre sahipseniz, o zaman takmadan dikebileceğiniz mükemmel mankeni bulduğunuzu düşünün!
 3. Ayarlanmayan mankenlerin çoğu yumuşak bir tabanla birlikte gelir. Eğer böyle bir mankeniniz varsa, şanslısınız! Böyle bir mankeni modelleme yapmak ya da gece elbiseleri veya gelinlikler için çok sayıda kat toplamak için kullanmak ne büyük bir zevk.
 4. Sabit beden mankeniniz sağlam bir tabana sahipse endişelenmeyin. Bu, boncuk veya dantel dikmek için kullanılabilecek tek manken türüdür.
 5. Sabit tabanlı mankenler çoğunlukla giyim reklamcılığında güzel fotoğraf çekimleri için kullanılır. Kıyafetlerin resimde daha pahalı ve lüks görünmesini sağlarlar.
 6. Kaymayan bir mankenin üzerine herhangi bir kılıfı bağımsız olarak dikmek veya eski yıpranmış olanı yenisiyle değiştirmek mümkündür.
 7. Tabanlarından kolayca çıkarılabilirler, kullanmak için fazla alana ihtiyacınız yoktur, bir rafta saklanabilirler.
 8. Sabit mankenler zeminde çok stabildir ve istem dışı bir sarsıntı ile devrilmezler. Bu, çalışırken stabilitenin gerekli olduğu ağır palto kumaşlarını dikerken çok kullanışlıdır.

Eksiler

 1. Kaymayan manken standart olmayan bir vücut şekline uyarlanamaz; hepsi GOST’a göre yapılmıştır. Mağazalarda kendiniz için doğru bedeni bulamama sorunu yaşadıysanız, maalesef bu tür mankenler üzerinize kıyafet dikmek için size uygun olmayacaktır.
 2. Sabit boyutlu mankenlerin içinde boş bir boşluk yoktur, bu nedenle hepsi oldukça ağırdır. Bir manken boyutunu diğeriyle değiştirmek için çok çaba harcamanız gerekir.

Gördüğünüz gibi, kayar tabanlı model için 7 dezavantaj ve 6 artı saydım ve olumlu yönler konusunda hala başı çekiyor. Sabit beden manken söz konusu olduğunda işler daha basit – 4 kat daha fazla artı var. Her iki tip giysi mankeninin de kaliteli paltolar veya diğer karmaşık giysiler için vazgeçilmez olduğunu söylemeyi unuttum. Terzi dikiş mankenlerinin tüm avantaj ve dezavantajlarını öğrendikten sonra seçiminizi yapacağınızı düşünüyorum.

2. İpucu Terzi Mankeni Nereden Satın Alınır

Terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere onay verdi iseniz şimdi gelelim terzi mankeni nerden satın alınır. Modele karar verdiğinize göre şimdi bu vazgeçilmez yardımcıyı satın alabileceğiniz yerlere geçelim.

Yöntem 1 : Dikiş ekipmanları satan uzman mağazalar. Sadece bu tür salonlarda size yukarıda bahsettiğim her türlü mankeni bulabilirsiniz. Buna ek olarak, dikiş ihtiyaçlarınıza göre modeli seçecek ve size bir mankeni nasıl kullanacağınızı öğretecek uzmanlara sahip olmaları da uygundur. Manken oldukça hacimli bir şey olduğu için genellikle satın alma ile birlikte ücretsiz teslimat alırsınız.

Yöntem 2 : İnternet. Manken satın almak için bir arama yazarsanız, büyük olasılıkla bu ürünleri satan çok sayıda mağazayla karşılaşırsınız. Bu yöntemin avantajı, en cazip fiyata bir manken seçebilmeniz olacaktır. Bu konuda size bizi tavsiye edebiliriz, https://mankensepeti.com adresini ziyaret ederek bir den fazla modele ulaşabilirsiniz.

3. Yöntem Letgo ya da sahibinden: Elden ele ve diğer eşya satış sitelerinden. Sürgülü manken seçmeye karar verirseniz bu tür bir satın alma düşünülmemelidir. Satın alırken böyle bir mankenin tasarımının kullanışlı olup olmadığını görmeyeceksiniz. Ve daha sonra işte sıkıştığı veya belirli bir boyuta kadar uzanmadığı tespit edilirse, hak talebinde bulunacak kimse olmayacaktır. Ancak bu yerlerden, klasik sabit manken türlerini güvenle satın alabilir ve bir mankenin görünümünü beğenmeseniz bile, daha sonra kapağını kendiniz değiştirebilirsiniz.

İpucu 3. Manken Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğer husus ise manken seçerken nelere dikkat etmelisiniz.

 1. Omuz çizgisi. Omuzlar kol meşesi boyunca net bir şekilde tanımlanmalıdır. Gövdede omuz çizgisinin ötesine taşan herhangi bir unsur bulunmadığından emin olun. Çıkıntılı omuzlar ile manken kolu ile çalışmak zor olacaktır. Mankenle birlikte kol verilmemiş olsa bile kolu kendiniz yapabilirsiniz.
  Ayrıca, çıkıntılı omuzlar kolun kol deliğinin net bir şekilde tanımlanmasını zorlaştıracaktır. Mankenin çıkıntılı omuzları varsa, kol deliği çok fazla engel olacaktır.
 2. Gövde uzunluğu. Manken, uylukların en geniş kısmını kapsayacak kadar uzunluğa sahip olmalı ve kalçalardan daha aşağıda olmalıdır. Aksi takdirde kalçaların eğriliği konusunda belirsizlik ortaya çıkar. Uzun parçalarda yardımcı olması için gövdeye metal bir file etek takılması yararlıdır.⠀
 3. Mankenin ağırlığı. Bir manken ağır ve sabit olmalı, çalışırken sallanmasını ve ellerinizden uçmasını önlemek için tabanına sıkıca oturmalıdır. Mankenin yüksekliğinin ayarlanabilmesi büyük bir avantajdır. Gövdeyi işiniz için rahat bir yükseklikte konumlandırmanıza olanak tanır.⠀
 4. Kapak. Dokuma kumaştan yapılmış olmalıdır. Örtünün altında, iğnelerle rahat çalışabilmek için yumuşak bir altlığa ihtiyacınız vardır. Örme kumaştan yapılmış kılıflar, iğneler gerildiği ve yırtıldığı için dayanıklı değildir.
 5. Size uygun bir manken seçerseniz, artık kişiselleştirilmiş bir manken sipariş etmek mümkündür. Bu hizmet büyük üreticilerden temin edilebiliyor, 3 boyutlu olarak taranacak ve kopyanız oluşturulacak. Fiyat henüz belli değil, bin TL ile 3 Bin TL civarında seyrediyor.
 6. Ayrıca satışta, eksik hacmi kolayca oluşturabileceğiniz mankenler için özel köpük dolgu bulunmaktadır. Bu nedenle bir yol ayrımındaysanız – daha büyük veya daha küçük boyutlu bir manken almak için, en küçük olanı satın almak daha iyidir.
 7. Çapraz dengenin önemli ölçülerinden biri sırt genişliğidir (ws) ve bunu artırmak (azaltmak) zor olduğu için ölçümünüze karşılık gelmelidir. Ancak, bir mankenin üzerine köpük kuplu iç çamaşırı koyarak ve göğüs çevresini (Og) ayarlayarak göğüs genişliğini (Wg) ekleyebilirsiniz.

İpucu 4 Dikiş Mankeni ya da Terzi Mankeni Olmadan Dikiş Dikmek Mümkün mü?

Terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda anlaştı ise terzi mankeni olmadan dikiş dikmek mümkün mü sorunuza cevap arayalım Şimdi, bir terzi olduğunuzda mankensiz yapıp yapamayacağınız gibi zor bir soruya geliyoruz. Size mankenli ve mankensiz dikiş deneyimlerini anlatalım ve siz karar verin. Dikişe ilk başladığımda bir mankeniniz yoktu ama bir tane istiyordunuz ve almak için çok hevesliydiniz. Bir süre sonra nihayet bir mankeniniz oldu ve bizden bir manken satın aldınız.

Bu yardımcınız en fazla iki yıl kadar sizde kaldı. Sonra onsuz giderek daha fazla dikiş yaptığınızı fark ettiniz. Köşede boş boş duruyor, sadece yer kaplıyor olacak. Çoğunlukla onu fotoğraflar için bir model olarak kullanacaksınız, başka bir şey değil. Böylece, mankenin dikişte sadece belirli bir tür dikiş işleminin gerçekleştirilmesinde bir yardımcı olarak gerekli olduğu ve bunları yapmazsanız, prensipte onsuz yapabileceğiniz sonucuna varacaksınız. Ne tür dikiş işleri için ona ihtiyacınız olabileceğini yukarıda açıkladık.

Zaten bir tane satın almayı hedefliyorsanız, her boyutta manken bulundurmak zorunda değilsiniz. Sürekli sipariş üzerine dikim yapıyorsanız, 38 ve 52 olmak üzere iki beden manken bulundurmanız yeterlidir, daha sonra 40 bedenden 56 bedene kadar olan siparişlerle güvenle çalışabilirsiniz.

Dolayısıyla, temel bir dikiş yardımcısından ziyade ek bir dikiş ekipmanı parçası olarak sınıflandırdığımız bu dikiş yardımcısına ihtiyacınız olup olmayacağı size kalmış.

Sizde aşağıda bize terzi mankeni satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda unuttuğumuz bir detay varsa yorumlayabilirsiniz.

Terzi Mankeni Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazısında 2 düşünce

 1. Ebru Atalay diyor ki:

  Son zamanlarda dikiş dünyasına girenler için mükemmel bir rehber! Bu içeriği okurken, terzi mankeni seçerken dikkat edilmesi gereken her detayın incelikle ele alındığını gördüm. Özellikle dikişe yeni başlayanlar için, terzi mankeni gerekliliği ve hangi türünün seçilmesi gerektiği konusunda büyük bir soru işareti olabilir. Ancak, bu makalede verilen kapsamlı açıklamalar ve ipuçları sayesinde, doğru tercihi yapmak çok daha kolay hale geliyor.

 2. Ceren Kılıç diyor ki:

  Makalenin en değerli yönlerinden biri, farklı terzi mankeni çeşitlerinin ve kullanım amaçlarının ayrıntılı bir şekilde ele alınması. Ayarlanabilir mankenlerin esnekliği ve farklı bedenleri aynı anda karşılayabilme yeteneği gerçekten takdir edilesi. Özellikle özel tasarım giysiler yaparken veya farklı müşteri taleplerini karşılayan terziler için, bu tür bir mankenin hayat kurtarıcı olabileceğini vurgulamak isterim. Teşekkürler Mankensepeti!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Open chat
1
Merhaba Mankensepeti!
Ürünleriniz hakkında bilgi almak istiyorum.
preloader